روف گاردن

روف گاردن از طراحی تا اجرا از جمله خدمات دکوباغ است.

روف گاردن چیست ؟

روف گاردن که به نام پشت بام سبز و یا گاهی اوقات باغ‌پشت‌بام نیز نامیده می‌شود، به فضای سبز در پشت بام خانه، آپارتمان و یا ساختمان‌های مسکونی و اداری گفته می‌شود. درواقع همانطور که از نام آن پیداست، روف گاردن به پشت بام‌های مسطح پوشیده از انواع گل‌ها و گیاهان اطلاق می‌شود که فضای سبزی را برای استراحت، تفریح و همجواری با طبیعت در محل کار و یا محل سکونت فراهم می‌کند.

مزایای روف‌گاردن چیست

همانطور که این روزها به وضوح مشخص است، فاصله انسان شهرنشین با طبیعت هر روز بیشتر می شود و این دوری از طبیعت لطمات سخت و گاه جبران‌ناپذیری به روان انسان متمدن و شهرنشین وارد می کند. یکی از راهکارهای پیوند و همجواری دوباره انسان امروز با طبیعت، همین استفاده از روفگاردن و تراس گاردن در ساختمان های محل سکونت و محل کار است. فرض کنید که پشت‌بام خانه یا محل کار شما محیط سرسبزی پوشیده از گیاهان مختلف باشد و شما روزی چند دقیقه تا چند ساعت را بتوانید در آن محیط به‌سر ببرید. خودتان می توانید حدس بزنید که چه تاثیری در روحیه‌تان خواهد داشت. همچنین می‌توان گفت که این مزیت روف گاردن در محیط کار چند برابر است، چرا که کارمندانی که می‌توانند زمانی هر چند کوتاه را در ساعات کار به استراحت در چنین محلی اختصاص دهند، راندمان کارشان چند برابر خواهد شد.

اجرای روف گاردن

گرچه شاید با تعریفی که در بالا از روف‌گاردن انجام شد، ساخت و اجرای روف گاردن راحت به نظر برسد، اما در واقع باید گفت که طراحی و اجرای روف گاردن چندان راحت نیست و نیاز به تخصص ، دانش و تجربه و البته آشنایی با قوانین شهرداری و ساختمان‌سازی دارد. بنای شما باید از نظر زیر ساخت مناسب اجرای روف گاردن باشد و همچنین قوانین شهرداری منطقه سکونت شما باید اجازه ایجاد باغ را در پشت‌بام ساختمان به شما بدهد. جدای از این شما باید حتما بدانید که از چه نوع گیاهانی می‌توانید در شرایط آب و‌هوایی که محل ساختمان‌تان دارد استفاده کنید و برای نگهداری از آن چه کارها و اقداماتی باید انجام دهید. البته این بدان معنا نیست که شما خودتان به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید در پشت‌بام‌تان روف‌گاردن بسازید، اما توصیه ما این است که بهتر است حتما از متخصصان این کار مشورت بگیرید تا خدای‌نکرده متحمل ضرر و زیان نشوید. به قول معروف بهتر است که کار را دست کاردانش بسپارید.

هزینه و قیمت روف گاردن چقدر است؟

قیمت و هزینه ساخت روف گاردن بسیار متغیر است. در واقع تعیین قیمت روف گاردن بستگی به متغیرهای فراوان دارد: مساحت محیط پشت بام، ساختار پشت بام از نظر متریال به کار رفته و کیفیت آن، موقعیت آب و هوایی محل، نوع و کیفیت متریال و همچنین پوشش گیاهی مورد تقاضا کارفرما همگی در تعیین هزینه و قیمت نهایی روف‌گاردن موثر است. پس اگر به دنبال برآورد هزینه ساخت روف‌گاردن در منزل و یا محل کار خود هستید پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره رایگان همکاران ما استفاده کنید.

معایب روف‌گاردن چیست؟

تا اینجا از مزایای روفگاردن گفتیم، حالا کمی از معایب آن را هم بررسی کنیم. هرچند که معایب روف‌گاردن نسبت به معایب آن بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است، اما به هرحال اگر قصد ایجاد یک روفگاردن در محل کار یا زندگی خود دارید بهتر است که از معایب آن نیز آگاه باشید. روف‌گاردن‌ها در بعضی موراد با دو مشکل روبرو هستند: ۱. گاهی اوقات روفگاردن بسته به پوشش گیاهی‌ای که دارد باعث جمع شدن حشرات می‌شود و برای مقابله با آن‌ها نیاز به سمپاشی هست. ۲. گاهی اوقات گیاهان مورد استفاده در روف گاردن نیاز به مراقبت و نگهداری همیشگی دارد و این می‌تواند وقت‌گیر و هزینه‌بر باشد.

در مجموع همانطور که در ابتدا گفته شد، طراحی و ساخت و اجرای روف گاردن از جمله خدمات دکوباغ است که در تمام مراحل توسط متخصصان بادانش و باتجربه این مجموعه انجام می شود. پس اگر قصد ایجاد یک روف گاردن در پشت بام منزل و یا محل کار خود دارید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید پس از بررسی و کسب مشاوره و در صورت قطعی شدن تصمیم‌تان کار خود را به ما بسپارید.

ایده‌هایی برای اجرای روف گاردن

ایده هایی برای روف گاردن 1

شما برای روف گاردن خود چه نوع کاربری‌ای در نظر دارید؟ یک جای دنج و آرامش‌بخش مناسب استراحت؟ یا جایی برای تفریح و سرگرمی؟ یا حتا ممکن است شما فضای بازی مناسب محل غذاخوری در نظر داشته باشید؟ همچنین ممکن است به تمام این کاربری‌ها نیم‌نگاهی داشته باشید. در ادامه این مطلب طرح‌ها و ایده‌هایی برای کاربری‌های مختلف روف‌گاردن عنوان کرده‌ایم که شاید برای شما الهام‌بخش باشد.

روف گاردن محوطه‌ای برای دورهمی

برای ساختمان‌هایی که دارای پشت بام بزرگ هستند این نوع طراحی مناسب است. صندلی‌ها و نیمکت‌هایی ساخته شده با متریال مرغوب و آتشدان و لامپ‌های زیبا. تنها با المان‌هایی اندک می‌توانید فضای مفرحی برای خود و خانواده و یا کارمندان خود ایجاد کنید و از دورهمی در یک فضای باز و شاد لذت ببرید.

ایده هایی برای روف گاردن 2

محوطه‌ای برای آرامش و اسپا

با ایجاد یک حوضچه آب گرم و تعدادی نیمکت و صندلی می‌توانید یک محوطه عاشقانه و همچنین یک محیط عالی برای مدیتیشن و آرامش برای خود خلق کنید. همچنین حوضچه آب گرم می‌تواند مکان مناسب برای تفریچ بچه‌ها نیز باشد.

ایده هایی برای روف گاردن 3

پشت بام سبز

هیچ چیز بهتر از طبیعت نیست، پس چرا طبیعت را به خانه نیاوریم؟ صدها راه برای ایجاد یک باغ در پشت بام وجود دارد. بسته به اندازه فضای شما، شما می‌توانید از باکس گل‌ها، چمن، گلدان، تخت‌ها، درختان و موارد دیگر در باغ خود استفاده کنید. این فضا می‌تواند جایی برای استراحت و آرامش در جوار طبیعت باشد.

ایده هایی برای روف گاردن 4

حیاط خلوت دنج

بسیاری از افراد چشم‌اندازهای فراخ و گسترده را ترجیح می‌دهند و محیط‌های باز را می‌پسندند، اما شاید شما هم مثل من فضاهای دنج و خلوت را ترجیح بدهید. اگر اینطور است این نوع طراحی روف گاردن مناسب شماست. استفاده بجا و مناسب از المان‌هایی مانند دیوارهای‌ چوبی یا دیوارهایی ساخته شده از آجرهای نسوز زیبا و گیاهان بلند و درختچه‌ها می‌تواند پوشش مناسبی برای ایجاد محیط دنج و حریم خصوصی شما ایجاد کند.

این نوع محوطه برای خواندن یک کتاب، گپ و گفت با یک دوست، و یا برپایی یک جشن کوچک مناسب است.

کافی‌شاپ خصوصی در روفگاردن

اگر فردی هستید که هر آخر هفته را با دوستانتان در یک رستوران کافی‌شاپ محلی ملاقات می کنید، چرا کافه را به خانه خود نمی آورید؟ یک آشپزخانه کوچک و کافه به این معنی است که هر کس می‌تواند آنچه را که می‌خواهد برای خود داشته باشد.

ایده هایی برای روف گاردن 5

باغچه‌ای برای پرورش گیاه

اگر به پرورش گل و گیاه علاقه داشته باشید و گیاهان را به خوبی بشناسید و قصد پرورش گیاهان خوراکی و دارویی داشته باشید ایجاد چنین محوطه‌ای در پشت‌بام مناسب شماست. با ایجاد یک زیرساخت فنی مناسب شما می‌توانید پشت بام خود را تبدیل به محلی برای پرورش انواع گیاهان نمایید و هم به لذت ببرید و هم نیازهای روزانه خود را نرتفع کنید.

ایده هایی برای روف گاردن 7

روف‌گاردن مکانی برای اوقات فراغت

می‌توانید با ایجاد یک فضای ساده و استفاده از تخت، میز و صندلی، و البته تعدادی گلدان محوطه‌ای برای اوقات فراغت و رفع خستگی روزانه ایجاد کنید.

ایده هایی برای روف گاردن 8

ایده‌هایی برای فضاهای کوچک

بسیاری از این طرح‌های روف گاردن نیاز به یک پشت بام بزرگ دارند، اما اگر شما فضای محدودی دارید، هنوز هم می توانید آن را به یک محوطه کوچک زیبا تبدیل کنید. اضافه کردن یک گلدان یا دو صندلی و یک میز می‌تواند بام قدیمی شما را به یک فضای زندگی باور نکردنی تبدیل کند. روفگاردن‌ها به طور طبیعی آرامش بخش هستند زیرا طبیعت و هوای تازه را با خود دارند و می‌توانند چشم‌انداز خوبی برای شما ایجاد کنند.

ایجاد روف گاردن در محل زندگی و یا کار شما می‌تواند یک تغییر خوشایند در زندگی‌تان ایجاد کند و شما را در برابر خفقان دفاتر تنگ، آلودگی و ترافیک شهر محافظت کند. تماشای غروب آفتاب همیشه جادویی است و در روف گاردنتان بی هیچ هزینه‌ای می‌توانید به تماشای آن بنشینید. تمرین یوگا یا تفکر، نوشیدن یک بطری نوشابه یا یک فنجان قهوه و یا فقط نشستن در فضایی سبز و آزاد بدون نیاز به رانندگی تا بیرون شهر از مزایای روف گاردن است.همین امروز تصمیم خود برای ایجاد روف گاردن در محل زندگی یا کار خود را عملی کنید. ما به شما در اجرای ایده‌تان کمک می‌کنیم.

هزینه ساخت روف گاردن چقدر است؟

هزینه ساخت روف گاردن بستگی به عوامل متعدد دارد. نقشه تراس ساختمان و موقعیت آن، مساحت آن و از همه مهم‌تر متریال درخواستی کارفرما در قیمت تراس گاردن تاثیرگذار است. برای مشاوره رایگان ساخت تراس‌گاردن و برآورد قیمت با کارشناسان ما در دکوباغ تماس بگیرید.

ایده هایی برای روف گاردن 9
برخی از پروژه‌های دکوباغ
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
امیری
امیری
3 سال قبل

بعد از ساخت روف گاردن نگهداریش به چه صورته؟ خودمون باید کارهاش رو دایم انجام بدیم یا نگهداری با خودتونه؟

پارسی را پاس بداریم
پارسی را پاس بداریم
3 سال قبل

بهتر نیست به جای روف گاردن از عبارت بام سبز استفاده بشه؟!

sahra
sahra
2 سال قبل

سلام
به نظرتون برای تهران تراس گاردن بهتر جواب میده یا روف گاردن ؟