به دنبال دنیایی سبز

روف‌گاردن

تاثیر فضای سبز - روف گاردن

روف‌گاردن از طراحی تا اجرا از جمله خدمات دکوباغ است.

روف گاردن چیست ؟

حتما شما هم این روزها عبارت روف گاردن را زیاد شنیده‌اید، روف گاردن که به نام پشت بام سبز و یا گاهی اوقات باغ‌پشت‌بام نیز نامیده می‌شود، به فضای سبز در پشت بام خانه، آپارتمان و یا ساختمان‌های مسکونی و اداری گفته می‌شود. درواقع همانطور که از نام آن پیداست، روف گاردن به پشت بام‌های مسطح پوشیده از انواع گل‌ها و گیاهان اطلاق می‌شود که فضای سبزی را برای استراحت، تفریح و همجواری با طبیعت در محل کار و یا محل سکونت فراهم می‌کند.

مزایای روفگاردن چیست ؟

همانطور که این روزها به وضوح مشخص است، فاصله انسان شهرنشین با طبیعت هر روز بیشتر می شود و این دوری از طبیعت لطمات سخت و گاه جبران‌ناپذیری به روان انسان متمدن و شهرنشین وارد می کند. یکی از راهکارهای پیوند و همجواری دوباره انسان امروز با طبیعت، همین استفاده از روفگاردن و تراس گاردن در ساختمان های محل سکونت و محل کار است. فرض کنید که پشت‌بام خانه یا محل کار شما محیط سرسبزی پوشیده از گیاهان مختلف باشد و شما روزی چند دقیقه تا چند ساعت را بتوانید در آن محیط به‌سر ببرید. خودتان می توانید حدس بزنید که چه تاثیری در روحیه‌تان خواهد داشت. همچنین می‌توان گفت که این مزیت روف گاردن در محیط کار چند برابر است، چرا که کارمندانی که می‌توانند زمانی هر چند کوتاه را در ساعات کار به استراحت در چنین محلی اختصاص دهند، راندمان کارشان چند برابر خواهد شد.

چطور می‌توان یک روف گاردن ساخت؟

گرچه شاید با تعریفی که در بالا از روف‌گاردن انجام شد، ساخت و ایجاد آن راحت به نظر برسد، اما در واقع باید گفت که طراحی و اجرای روف گاردن چندان راحت نیست و نیاز به تخصص ، دانش و تجربه و البته آشنایی با قوانین شهرداری و ساختمان‌سازی دارد. بنای شما باید از نظر زیر ساخت مناسب اجرای روف گاردن باشد و همچنین قوانین شهرداری منطقه سکونت شما باید اجازه ایجاد باغ را در پشت‌بام ساختمان به شما بدهد. جدای از این شما باید حتما بدانید که از چه نوع گیاهانی می‌توانید در شرایط آب و‌هوایی که محل ساختمان‌تان دارد استفاده کنید و برای نگهداری از آن چه کارها و اقداماتی باید انجام دهید. البته این بدان معنا نیست که شما خودتان به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید در پشت‌بام‌تان روف‌گاردن بسازید، اما توصیه ما این است که بهتر است حتما از متخصصان این کار مشورت بگیرید تا خدای‌نکرده متحمل ضرر و زیان نشوید. به قول معروف بهتر است که کار را دست کاردانش بسپارید.

هزینه و قیمت روف گاردن چقدر است؟

قیمت و هزینه ساخت روف گاردن بسیار متغیر است. در واقع تعیین قیمت روف گاردن بستگی به متغیرهای فراوان دارد: مساحت محیط پشت بام، ساختار پشت بام از نظر متریال به کار رفته و کیفیت آن، موقعیت آب و هوایی محل، نوع و کیفیت متریال و همچنین پوشش گیاهی مورد تقاضا کارفرما همگی در تعیین هزینه و قیمت نهایی روف‌گاردن موثر است. پس اگر به دنبال برآورد هزینه ساخت روف‌گاردن در منزل و یا محل کار خود هستید پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره رایگان همکاران ما استفاده کنید.

معایب روف گاردن چیست؟

تا اینجا از مزایای روفگاردن گفتیم، حالا کمی از معایب آن را هم بررسی کنیم. هرچند که معایب روف‌گاردن نسبت به معایب آن بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است، اما به هرحال اگر قصد ایجاد یک روفگاردن در محل کار یا زندگی خود دارید بهتر است که از معایب آن نیز آگاه باشید. روف‌گاردن‌ها در بعضی موراد با دو مشکل روبرو هستند: ۱. گاهی اوقات روفگاردن بسته به پوشش گیاهی‌ای که دارد باعث جمع شدن حشرات می‌شود و برای مقابله با آن‌ها نیاز به سمپاشی هست. ۲. گاهی اوقات گیاهان مورد استفاده در روف گاردن نیاز به مراقبت و نگهداری همیشگی دارد و این می‌تواند وقت‌گیر و هزینه‌بر باشد.

در مجموع همانطور که در ابتدا گفته شد، طراحی و ساخت و اجرای روف گاردن از جمله خدمات دکوباغ است که در تمام مراحل توسط متخصصان بادانش و باتجربه این مجموعه انجام می شود. پس اگر قصد ایجاد یک روف گاردن در پشت بام منزل و یا محل کار خود دارید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید پس از بررسی و کسب مشاوره و در صورت قطعی شدن تصمیم‌تان کار خود را به ما بسپارید.

برخی از پروژه‌های دکوباغ

تراس گاردن ولنجک

تراس گاردن ولنجک

تراس‌گاردن ولنجک طراحی و اجرای تراس گاردن تراس گاردن ولنجک، پروژه طراحی و اجراتراس گاردن ولنجک، تراسی به متراژ ۷۰ مترمربع.درخواست‌های کارفرما برای تراس گاردن

مشاهده »
پروژه‌های دکوباغ - تراس در ترکیه

طراحی تراس در آنتالیا

طراحی تراس در آنتالیا تراس‌گاردن طراحی تراس در آنتالیتا ترکیه درخواست ها: آبنما محل نشیمن باغچه و گلدان کف پوش چوبی اتاق کار جکوزی باربیکیو

مشاهده »
پاسیوگاردن قیطریه

پاسیوگاردن قیطریه

پروژه پاسیوگاردن قیطریه پاسیوگاردن قیطریه پروژه پاسیوگاردن قیطریه درخواست کارفرما: گرین وال آبنما آبیاری قطره‌ای سقف اتوماتیک جمع شونده نیمکت های فلزی-چوبی ترموود با توجه

مشاهده »

3 Responses

  1. بعد از ساخت روف گاردن نگهداریش به چه صورته؟ خودمون باید کارهاش رو دایم انجام بدیم یا نگهداری با خودتونه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *